اخبار ویژه هفته کتاب
در آستانه فرا رسیدن هفته بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار: مدیرکل و کارکنان کتابخانه های عمومی استان لرستان با نماینده ولی فقیه در استان دیدار کردند مدیرکل و کارکنان کتابخانه های عمومی استان لرستان به مناسبت بزرگداشت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار با نماینده ولی فقیه در استان دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، مدیرکل و کارکنان کتابخانه های عمومی استان لرستان به مناسبت بزرگداشت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار با آیت الله سید احمد میرعمادی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرستان خرم آباد دیدار کردند.

فرشته طهماسبی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان لرستان در این دیدار به فعالیت فرهنگی صورت گرفته توسط این اداره کل در جهت گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در استان اشاره کرد و انجام برنامه هایی همچون برگزاری هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در دهه کرامت، برگزاری همایش سوسن های سوخته در ایام بزرگداشت هفته دفاع مقدس با همکاری بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، برگزاری مسابقه "از شعر تا شعور" ، برگزاری شب شعر های مختلف در ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان(ع) و معرفی تالیفات تازه با موضوع عاشورا  را  از عمده ترین برنامه های این اداره کل در سطح استان  برشمرد.

طهماسبی، وضعیت عمرانی کتابخانه های عمومی استان را یادآور شد و افزود: فاصله ما با استاندارد سرانه فضای مطالعه در کشور زیاد است و در این زمینه برآنیم تا با اقداماتی همچون راه اندازی مجدد کتابخانه های تعطیل شده در استان و همچنین استفاده از فضاهای بدون استفاده سایر ادارات و تبدیل آن به کتابخانه، به رفع این نقیصه در استان کمک کنیم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان یکی از دلایل عمده  فاصله گرفتن از مطالعه و کتابخوانی را ضعف نظام آموزشی در این حوزه دانست و تصریح کرد: نظام آموزشی کشور باید به گونه ای باشد که مطالعه و کتابخوانی از همان سنیین کودکی در میان دانش آموزان نهادینه شود و این در حالی است که در وضعیت کنونی، دانش آموزان فقط به مطالعه کتاب های درسی بسنده می کنند.

سید احمد میر عمادی نماینده ولی فقیه در استان لرستان نیز در این دیدار  از زحمات مدیرکل و کارکنان کتابخانه های عمومی استان جهت تلاش در رشد و تعالی فرهنگ جامعه تشکر کرد و اظهار داشت: کتاب اصلی ترین عامل فرهنگ و تمدن و از عمده ترین معیارهای پیشرفت جوامع به شمار می آید و در واقع پیشرفت یک ملت متکی بر مطالعه و تولید اندیشه آن ملت است.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه هیچ مکتبی به اندازه دین اسلام برای کتاب و کتابخوانی ارزش قائل نشده است، عنوان داشت: معجزه جاوید پیامبراکرم(ص) کتاب قرآن است و آغاز این کتاب مقدس نیز با امر به خواندن شروع می شود و این خود نشانگر اهمیت والای مطالعه و کتابخوانی در آموزه های دینی ما مسلمانان است.

میرعمادی در بخش دیگری از سخنانش به تشریح اهمیت مطالعه و کتابخوانی در فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) پرداخت و تصریح کرد: کتاب و کتابخوانی از دیدگاه رهبر فرزانه انقلاب از اهمیت فراوانی برخوردار است و معظم له همگی ما را به توجه به این مقوله مهم فرهنگی در جامعه مکلف نموده است.

آیت الله میرعمادی از نهاد کتابخانه های عمومی کشور به عنوان محور اصلی کتاب و کتابخوانی در جامعه نام برد و اظهار داشت داشت: این نهاد فرهنگی در کنار مراکزی همچون مصلاهای نماز جمعه، مساجد، مدارس، حوزه های های علمیه و پایگاه های مقاومت بسیج می توانند نقش عمده ای در تحقق منویات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) مبنی بر گسترش و ارتقای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه ایفا کنند.

وی، کتاب را سند و نشانگر هویت اندیشه های یک ملت دانست و افزود: هیچ ابزاری نمی تواند جای کتاب و کتابخوانی را بگیرد و علی رغم گسترش تبادل اطلاعات در فضای مجازی، هیچ عنصری تاثیرگذارتر و ماندگارتر از کتاب نیست.

آیت الله میرعمادی در بخش دیگری از سخنانش لزوم روزآمد بودن کتابخانه ها را یادآور شد و تصریح کرد: جهت ترغیب و سوق دادن افراد به سمت مطالعه و کتابخوانی باید به سمت روزآمد بودن کتابخانه ها حرکت کنیم.

وی، احداث کتابخانه های تخصصی را یکی از نیازهای اساسی جامعه امروزی برشمرد و افزود: کتابخانه ها برای اینکه پاسخگوی نیاز مخاطب باشند  باید در جهت تخصصی شدن گام بردارند.

 آیت الله میرعمادی در بخش پایانی سخنانش از بی توجهی مسئولین نسبت به مقوله کتاب و کتابخوانی انتقاد کرد و اظهار داشت: اینکه با گذشت بیش از 17سال از شروع به کار ساخت کتابخانه مرکزی در  استان، این پروژه هنوز به بهره برداری نرسیده است خود نشانگر بی توجهی مسئولین استان به زیرساخت های فرهنگی و عدم اهتمام آنها به حوزه مطالعه و کتابخوانی است.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 83
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما