اخبار ویژه هفته کتاب
هم زمان با فرا رسیدن دهه مبارک فجر: نشست روایتگری انقلاب در خرم آباد برگزار شد. نشست روایتگری انقلاب به همت اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان و با همکاری اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان در خرم آباد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان در این نشست که با حضور کتابداران، اهالی فرهنگ، فعالین حوزه کتاب، اصحاب رسانه و جمعی از مسئولین و مدیران استانی و شهرستانی در سالن همایش اداره کل کانون پرورش پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان لرستان برگزار شد، علی جهان آرا مدیر کل کتابخانه های عمومی لرستان برگزاری این نشست در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را فرصتی مغتنم جهت آشنایی نسل جوان با حوادث و وقایع دوران پیروزی انقلاب اسلامی دانست و اظهار داشت: امیدواریم برگزاری این نشست بتواند در تبیین حوادث منجربه پیروزی انقلاب اسلامی و شناساندن انقلاب و آرمان های آن به نسل جوان کنونی تاثیر گذار باشد.

جهان آرا  افزود: جلوه هایی ویژه از روایتگری انقلاب برای نسل های بعد از انقلاب نیز باید تشریح و تبیین شود و در همین راستا از مبارزانی که در روند شکل گیری انقلاب اسلامی در استان تاثیر گذار بوده اند دعوت شده تا به بیان خاطرات این دوره برای نسل جوانی بپردازند که شاهد وقایع انقلاب نبوده اند.

 مدیر کل کتابخانه های عمومی لرستان تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران بر خلاف اکثریت انقلاب های مهم دنیا که بر اساس مادیات بنا شده اند، انقلابی عقیدتی و فرهنگی است که با هدف کسب استقلال، آزادی و بازیابی هویت فرهنگی و مذهبی خویش شکل گرفت.

در ادامه این مراسم شرکت کنندگان در نشست که خود از مبارزان انقلابی شهرستان خرم آباد در دوران پیروزی انقلاب اسلامی بودند به بیان روایات و خاطراتی از حوادث این ایام برای حاضرین پرداختند.

حجت الاسلام و المسلمین رمضان تیموری نخستین روایت گر این نشست بود. وی به جمله "میشل فوکو" مورخ معروف فرانسوی که از انقلاب اسلامی ایران با عنوان انقلابی که تاریخ بشریت را به هم ریخته است اشاره کرد و اظهار داشت متاسفانه جایگاه انقلاب اسلامی هنوز آنگونه که شایسته و بایسته است برای نسل جوان تبیین نشده است. وی همچنین به بیان خاطراتی از مبارزات شهید مدنی، شهید دستغیب و همچنین خاطراتی از مبارزات حجت الاسلام و المسلمین روشن در دوران مبارزه با رژیم پهلوی پرداخت و تصریح کرد حجت الاسلام روشن در زمره ده روحانی قرار داشتند که در زمان طاغوت در خرم آباد ممنوع المنبر بودند.

حجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی روشن دیگر روایت گر این مراسم بود که خاطراتی از مرحوم آیت الله کمالوند و شهید مدنی در ایام پیروزی انقلاب و همچنین سفر شهید نواب صفوی به روستای سراب شیخعلی شهرستان سلسله سخن به میان آورد.

روایتگر بعدی انقلاب سیده طاهره موسوی بود که به تشریح و تبیین نقش بانوان شهرستان خرم آباد و مبارزات آنها در دوران پیروزی انقلاب پرداخت .

 عزت اله چنگایی آخرین روایتگر  وقایع انقلاب در این مراسم بود که به علل و چرایی و همچنین چگونگی شکل گیری انقلاب اسلامی پرداخت و در این خصوص خاطراتی از شهید حشمت الله بیرانوند و شهید جلال سرباز از شهدای انقلاب اسلامی در شهرستان خرم آباد بیان کرد.

در ادامه مراسم نیز از خانواده شهید حشمت الله بیرانوند از شهدای انقلاب اسلامی در شهرستان خرم آباد تجلیل شد و تابلوی نقاشی-خط استاد مهران جمشیدیان که در حین اجرای برنامه طراحی و رونمایی شده بود تقدیم خانواده این شهید شد.

پخش کلیپ با موضوع پیروزی انقلاب اسلامی، تواشیح خوانی گروه "ربیع الانعام"و قصه خوانی "آتنا همت پور"  کودک روشن دل عضو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان  از بخشهای دیگر این نشست تخصصی بود.

همچنین در این مراسم از کتاب "مهتاب و باروت"، مجموعه خاطرات زنان مبارز لرستانی تالیف سیده طاهره موسوی رونمایی شد.

در پایان نشست نیز طی مراسمی با اهدای لوح سپاس و هدایایی از شرکت کنندگان تقدیر به عمل آمد.
 
تعداد بازديد اين صفحه: 167
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما